img

Çin, Ay ve gezegen keşif programında vites yükseltecek


Çin’in 2023 yılında uzay programı çalışmalarını hızlandıracağı bildirildi.

Çin, bu yıl uzaya 50’den fazla fırlatma görevini gerçekleştirmenin yanı sıra, Ay keşif projesinin dördüncü aşaması ile gezegen keşif programını hızlandırmayı ve Chang’e-7 ile Tianwen-2 gibi yeni model uzay araçlarına ilişkin Ar-Ge çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor.

Çin Uzay Bilimleri ve Teknoloji Kurumu (CASC) tarafından bugün düzenlenen bir toplantıda 2023 yılına dair uzay programları açıklandı.

CASC Genel Müdürü Zhang Zhongyang, toplantıda sunduğu raporda, bu yıl uzaya 50’den fazla fırlatma görevinin gerçekleştirileceğini ve Uzay İstasyonu’nun olağan işleyişine geçileceğini kaydetti.

Ay keşif projesinin dördüncü aşaması ile gezegen keşif programının kapsamlı şekilde hızlandırılacağını dile getiren Zhang, 2023’te Chang’e-7 ve Tianwen-2 gibi yeni model uzay araçlarına ilişkin Ar-Ge çalışmalarının yürütüleceğini ve Uzun Yürüyüş-6C taşıyıcı roketinin ilk uçuşunun tamamlanacağını söyledi.

Zhang, yeni yılda ticari uzay faaliyetlerinin tamamlanacağını ve tam uydu ihracatına ilişkin sözleşmelerin de yerine getirileceğini sözlerine ekledi.

CASC Yönetim Kurulu Başkanı Wu Yansheng toplantıda yaptığı konuşmada, Çin’in yakın dünya asteroitleri ve ana kuşak kuyruklu yıldızları tespit etmek amacıyla 2025’te derin uzaya keşif aracı göndermeyi ve gelecek 10-15 yıl içinde Mars’tan toplanan örnekleri dünyaya getirmeyi hedeflediğini belirtti.

Zhang ayrıca, Jüpiter ve Uranüs gibi gezegenlerin, güneş ve güneş sisteminin sınırlarının keşfini gerçekleştirmenin yanı sıra, 2030’a gelindiğinde güneş sistemi dışında insanlığın yaşamasına uygun olan gezegenleri keşfetmeyi amaçlayan planı yerine getireceklerini ifade etti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.